Nie trzeba wiele, aby się sparzyć. Wiedzą o tym wszyscy, którzy przynajmniej raz stanęli zbyt blisko kuchenki gazowej lub przypadkowo poparzyli się zapalniczką w trakcie podpalania papierosa. Choć uczucie bólu jest spore, jeszcze większym zmartwieniem okazują się blizny, które bardzo trudno usunąć. Na rynku dostępnych mamy wiele maści i są one świetnym wyjściem, lecz dziś zajmiemy się przypadkiem, gdy wszystkie apteki są zamknięte, a my poparzyliśmy się wczoraj. Zapraszamy do lektury!

Gdy obok siebie nie masz żadnej maści

Rana poparzeniowa wygląda i zachowuje się bardzo podobnie do mocnego zadrapania. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z płynem (potocznie zwanym ropą), który stara się zalewać uszkodzoną tkankę, aby w tym miejscu wyrosła nowa warstwa skóry. Będąc na tym etapie nie powinniśmy dotykać rany, ponieważ możemy ją zakazić i doprowadzić do poważnych konsekwencji. Musimy odczekać minimum 24 godziny i dopiero wtedy rozpocząć okłady.

Najlepszym sposobem na domowe usuwanie blizn będzie użycie kefiru lub czegokolwiek kwaśnego. Nie powinno się stosować żadnych perfum, wody po goleniu ani żadnych produktów na bazie alkoholu. Alkohol zaimplementowany na gojącą się ranę może zablokować ten proces i jeszcze mocniej poparzyć rękę. Oprócz kefiru poleca się także kwaśną kapustę (najlepsza będzie z domowych przetworów), która działa przeciwzapalnie i pozwala na szybsze gojenie się rany.

A gdy apteki już są czynne

Jeśli zastosujecie się do powyższych rad, z pewnością nie będziecie potrzebować żadnych maści. Warto jednak udać się do apteki po specjalne środki opatrunkowe, które zawierają niezbędne minerały konieczne do skutecznego leczenia ran lub usuwania blizn (tak zwanych przed-blizn, czyli ran, które mogą stać się blizną, jeśli je zaniechamy).

Jak wyleczyć blizny poparzeniowe? My podaliśmy kilka naszych sposobów. Jeśli macie swoje – czekamy na Wasze sugestie w komentarzach!

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *