Jedną z najbardziej wstydliwych dolegliwości jest nietrzymanie moczu. Na tą przypadłość cierpią głównie osoby w podeszłym wieku, choć ostatnimi czasy dopada również młodych. Zdecydowana większość chorych nie ma zamiaru porozmawiać o swoim problemie nawet z lekarzem. Motywacja przychodzi dopiero wtedy, gdy nietrzymanie moczu zaczyna powodować problemy w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli ktoś z Was cierpi na tą przypadłość, to poniżej kilka rad od naszej redakcji.

Dlaczego ten problem występuje?

Nietrzymanie moczu jest ściśle powiązane z mięśniami, które są odpowiedzialne za pęcherz. Problem z oddawaniem moczu dotyka osoby z nadwagą, otyłe, z anoreksją oraz stresującym trybem życia. Infekcje wirusowe oraz zapalenia również mogą się przyczynić do rozwoju tej choroby, dlatego nie wolno jej lekceważyć i walczyć z nią zanim lekarz postawi diagnozę.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Jednym z najpopularniejszych metod są ćwiczenia mięśni kegla. Ćwiczenie to polega na takim ułożeniu ciała, aby zaciskać pęcherz moczowy i uaktywniać dno miednicy. Kobieca pochwa jest tak skonstruowana, że przy każdym napięciu zaczyna się zwężać. Kobiety po przebytej ciąży często korzystają z tej metody, aby zwężyć pochwę dla większych doznań z miłosnych uniesień. Warto dodać, że ćwiczenia mięśni kegla pomogą w walce z nietrzymaniem moczu w początkowej fazie rozwoju choroby. Gdy stadium jest mocno zaawansowane pozostaje leczenie farmakologiczne.

Terapia laserem

W średnim lub zaawansowanym stadium rozwoju choroby często domowe sposoby już nie działają, farmakologiczne również. Skuteczną, choć jeszcze nie do końca poznaną metodą jest terapia laserowa, która zwęża włókna mięśniowe i zakończenia nerwowe tuż przy ujściu cewki moczowej. Dzięki temu problem można teoretycznie rozwiązać, a efekty powinny się utrzymywać przez dłuższy czas.

Problem nietrzymania moczu dotyczy coraz większej liczby ludzi. Można sobie z tym poradzić pod warunkiem, że udamy się na konsultację do lekarza. To żaden wstyd, ponieważ układ moczowy jest organem niezbędnym do przeżycia. Zaniechanie jego kondycji może się skończyć nawet wizytą w szpitalu. 

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *