Dostajemy od Was mnóstwo maili dotyczących zabiegów medycyny estetycznej. Niektórzy z Was sugerują (i mają pełną rację), że przesadna dbałość o własne ciało może doprowadzić do poważnego uzależnienia. Obserwując osoby młode, głównie kobiety po trzydziestce ma się wrażenie, że po kilku wizytach w gabinetach medycyny estetycznej zaczynają one się bać o zanikanie efektów odmładzania. Ten strach po czasie zaczyna się przeobrażać w fobię, zaś fobia doprowadza do nieumyślnego wydawania pieniędzy na zabiegi, które tak naprawdę nie są tej kobiecie potrzebne. Czy wygląd może zatem uzależniać? Zdecydowanie tak.

Wina nieprzewidywalnych efektów

Dlaczego kobiety popadają w uzależnienie od usług w gabinetach medycyny estetycznej? Ponieważ same są zaskoczone, że mogą one dać aż taki efekt. Wystarczy zobrazować to sobie na przykładzie zwykłego korygowania zmarszczek. Mogłoby się wydawać, że to usługa tak popularna, że nie może niczym zaskoczyć. Zaskakuje, ponieważ kobieta po raz pierwszy od kilku lat może siebie zobaczyć w lustrze bez ani jednej zmarszczki. Idąc tym tropem nie trudno się domyślić, że całkiem spory odsetek kobiet widząc piorunujące efekty zabiegów postanawia iść krok dalej – powiększanie ust, korekty piersi oraz odsysanie tłuszczu.

Do czego może doprowadzić uzależnienie?

Zbyt częste myślenie o swoim wyglądzie, lub jak kto woli – mania narcyzmu może doprowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych i taka osoba czuje się źle, gdy ktokolwiek skrytykuje jej wygląd. Znane są przypadki kobiet, które po serii zabiegów odmładzających usłyszały nieprzychylne uwagi na swój temat i próbowały popełnić samobójstwo. To nie mit, a sposób, w jaki może funkcjonować ludzka psychika.

Uzależnienie od operacji plastycznych i wizyt w gabinetach medycyny estetycznej można leczyć, ale nie jest to takie proste. Najgorzej leczenie znoszą osoby majętne, które są w stanie na bieżąco wydawać dziesiątki tysięcy złotych by poprawiać swój wygląd. W kilku miastach Europy powstały już specjalne kliniki leczenia uzależnień od zabiegów medycyny estetycznej.

Jeśli wśród Was jest osoba, która na swoim wyglądzie skupia się bardziej, niż na rodzinie, pracy i znajomych – nie lekceważcie tego, bo prawdopodobnie już wpadliście w pułapkę uzależnienia. Piszcie pod tematem, co o tym sądzicie. 

 

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *